Wdzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej firm działających w branży Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) stawia na marketing internetowy, istotne jest zrozumienie najlepszych praktyk pozycjonowania SEO. Dobre pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania może pomóc Twojej firmie dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów, zwiększyć ruch na stronie internetowej oraz generować większą liczbę konwersji. Oto kilka kluczowych praktyk SEO, które warto zastosować w branży OZE.
Dobra strona internetowa, na którą kierujemy ruch
Fundamentem dla całego procesu pozycjonowania SEO (Serach Engine Optimization) jest storna internetowa, na którą kierujemy potencjalnych klientów (ruch). Zadbaj o to, by Twoja strona internetowa była responsywna, czyli dostosowana do różnych urządzeń, takich jak komputery, smartfony czy tablety. Ważne jest, aby ładowała się szybko i była intuicyjna w nawigacji. Kolejnym ważnym aspektem jest dopasowanie jej do Twojej branży i oczekiwań grupy docelowej. W przypadku OZE zazwyczaj najlepiej działają strony przejrzyste, z dużą ilością przydatnych dla klienta informacji. Warto pomyśleć też o infografikach przedstawiających usługę, oraz zamieszczeniu autentycznych zdjęć Twojego zespołu. Dodatkowo, skuteczną praktyką jest zamieszczenie na stronie przycisku zachęcającego do kontaktu telefonicznego, oraz prostego (czyli zawierającego jak najmniej pól do wypełnienia) formularza do kontaktu e-mailowego.
Wartościowy content na stronie (we wpisach blogowych)
Treść na Twojej stronie internetowej powinna być wartościowa i odpowiadać na pytania lub problemy, z jakimi mogą się spotkać potencjalni klienci. Stwórz bloga, na którym będziesz publikować artykuły, poradniki i informacje związane z OZE. Teksty powinny być przystępne dla czytelnika, merytoryczne i łatwe do zrozumienia. Nie warto przy tym zbyt nachalnie promować siebie i swojej oferty. Na tym etapie skup się na zbudowaniu zaufania i przedstaw się potencjalnemu klientowi jako prawdziwy ekspert w swojej dziedzinie. W skrócie – dostarcz mu realną wartość w postaci przydatnych informacji.
WskazówkaJeśli nie wiesz, na jakie tematy pisać by zaciekawić potencjalnych klientów – skorzystaj z aplikacji Senuto. Znajdziesz tam najczęściej wyszukiwane zapytania związane z Twoją branżą.
CTA (Call-to-Action) zachęcające klienta do kontaktu
Umieść na swojej stronie internetowej wyraźne i przekonujące CTA (z angielskiego: Call To Action” – Wezwanie do działania), które skierują użytkowników do podjęcia określonego działania. Np. „Skontaktuj się z nami”, „Zapytaj o ofertę” czy „Zamów bezpłatną konsultację”. Staraj się, aby CTA były dobrze widoczne na stronie i zachęcały do podjęcia konkretnych kroków.
Odpowiednia struktura słów kluczowych:
Przed rozpoczęciem tworzenia treści dla swojej strony internetowej, przeprowadź badanie słów kluczowych. Są to popularne frazy wyszukiwane przez potencjalnych klientów. Zawarcie ich w treści Twojej strony spowoduje, że wyszukiwarki zakwalifikują ją jako wartościową dla osób szukających Twojej usługi. Umieść słowa kluczowe w odpowiednich miejscach na stronie, takich jak tytuły, nagłówki, meta tagi i treść. Pamiętaj jednak, żeby unikać nadmiernego nasycania treści słowami kluczowymi, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na odbiór przez użytkowników.
Wskazówka Jeśli nie wiesz, jakie słowa kluczowe będą dla Ciebie najlepsze – z pomocą ponownie przychodzi aplikacja Senuto. Pozwala określić frazy najchętniej klikane przez odbiorców (które warto wybrać), oraz te najbardziej konkurencyjne (na które o wiele trudniej będzie osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania).
Wskazówka Jeśli zastanawiasz się, czy użyłeś słów kluczowych poprawnie (to znaczy w odpowiednich miejscach i proporcjach) – skorzystać z wtyczki SEO Yoast dla WordPressa. Przeanalizuje ona napisaną przez Ciebie treść, oceni ją pod kątem skuteczności oraz zapewni instrukcje, jak możesz poprawić swój tekst.
Odpowiednia struktura linków (wewnętrznych oraz zewnętrznych)
Linki wewnętrzne to odnośniki prowadzące z jednej strony Twojej witryny do innej. Przez stosowanie linków wewnętrznych, możesz pomóc użytkownikom w nawigacji po swojej stronie internetowej, jednocześnie umożliwiając wyszukiwarkom zrozumienie struktury Twojej witryny. Staraj się używać naturalnych anchor tekstów, czyli słów, na które klikając użytkownik zostanie przeniesiony do innej sekcji Twojej strony.
Linki zewnętrzne są odnośnikami prowadzącymi z Twojej strony do innych, zewnętrznych stron internetowych. Ważne jest, aby linki te były skierowane do wiarygodnych stron o wysokiej jakości. Możesz linkować do stron o tematyce związanej z OZE, takich jak artykuły branżowe, raporty, badania czy opinie ekspertów. Dzięki temu, nie tylko zapewnisz wartościową informację dla użytkowników, ale również pokażesz wyszukiwarkom, że Twoja strona jest powiązana z ważnymi i wiarygodnymi źródłami.
Stała analiza efektów i testowanie nowych rozwiązań
Ważne jest, aby regularnie monitorować efektywność Twoich działań SEO. Korzystaj z narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, aby śledzić ruch na stronie, źródła ruchu, popularne słowa kluczowe oraz zachowanie użytkowników na Twojej witrynie. Analizuj te dane i na ich podstawie dostosowuj strategię SEO. Testuj nowe rozwiązania, takie jak różne formy treści, układ strony czy elementy CTA, aby znaleźć optymalne rozwiązania dla Twojej firmy.
Podsumowanie
Podsumowując, stosując dobre praktyki SEO, takie jak dobra strona internetowa, wartościowy content, wyraźne CTA, optymalizacja słów kluczowych, odpowiednia struktura linków oraz stała analiza i testowanie, będziesz miał większą szansę na osiągnięcie wysokiego miejsca w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, że sukces w pozycjonowaniu wymaga czasu, cierpliwości i systematycznego podejścia, ale może przynieść znaczące korzyści dla Twojej firmy działającej w branży OZE.
Pamiętaj, że pozycjonowanie to proces ciągłego doskonalenia i optymalizacji. W miarę jak branża Odnawialnych Źródeł Energii się rozwija, trendy i preferencje klientów również się zmieniają. Dlatego warto być na bieżąco z najnowszymi informacjami i praktykami w dziedzinie SEO, uczestniczyć w szkoleniach, czytać artykuły branżowe i śledzić liderów opinii w tej dziedzinie.
Porozmawiajmy o Twoich Potrzebach
Jeśli działasz w branży odnawialnych źródeł energii - zostaw nam swoje dane kontaktowe. Oddzwonimy i sprawdzimy czy możemy pomóc Ci osiągać więcej dzięki promocji Twojej firmy w internecie.

Jędrzej Prill, założyciel
Wspólnie sprawdzimy czy, oraz jak możemy Ci pomóc.